Aktualności

Gdzie należy zamontować panele słoneczne?

Gdzie należy zamontować panele słoneczne?

Kiedy podjęliśmy już decyduję o zainwestowaniu w fotowoltaice, musimy się zastanowić nad kilkoma bardzo ważnymi kwestiami. Jedną z nich jest sam fakt, czy lepsze będzie zamontowanie paneli na gruncie bądź na dachu. Przy gruntowych montażach stosujemy specjalne stelaże, tak aby umożliwić kąt idealny nachylenia oraz zoptymalizować położenie względem samego nasłonecznienia. Ogniw nie da się umiejscowić bezpośrednio na gruncie. Czasami decyzja ostateczna jest bardzo trudna. Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

Gdy wybieramy panele słoneczne i ich umiejscowienie, to musimy sprawdzić dokładnie nasłonecznienie terenu. Dobrze, gdy wybierzemy opcję optymalną zwyczajnie nie tylko dla samej fotowoltaiki, ale także dla nas. Mała działka, na której jeszcze zamieścimy panele słoneczne nie jest dobrym pomysłem. W takiej sytuacji lepszym wyjściem będzie montaż na dachu.

Kolejna kwestia to zacienienie terenu. Gdy nasza działka jest nasłoneczniona, ale nad naszym domem wiszą gałęzie, to instalacja dachowa jest całkowicie bezzasadna. Gdy są wszędzie drzewa, ale nie ma ich obok domu, to lepszym rozwiązaniem będzie montaż na gruncie.

Na samym końcu powiedzmy sobie co nieco o estetyce. Mało kto ten aspekt bierze pod uwagę, ale bardzo ważną sprawą jest to, czy panele przeszkadzają nam wizualnie, czy też nie. Niektórzy spośród klientów są w pełni dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą, aby było widać je z daleka. Inni bardziej wolą rozwiązania dyskretne. Wybór należy na nas.