Aktualności

Fotowoltaika

Fotowoltaika

Zastosowanie energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym wyjściem. Jak funkcjonują przydomowe elektrownie słoneczne oraz z jakich składników są wykonane? Poniżej postaramy się wszystko dobrze wytłumaczyć. Tradycyjna fotowoltaika zrobiona jest z elementów fotowoltaicznych, falownika, konstrukcji montażowej, zabezpieczeń po stronie stałoprądowej oraz zmiennoprądowej i wyposażenia. Najistotniejszym składnikiem systemu fotowoltaicznego są ogniwa fotowoltaiczne, w jakich energia światła ciepłego przetwarzana jest w energię elektryczną w efekcie tzw. rezultatu fotowoltaicznego.

Fotowoltaika – z czego się składa?

Na instalację fotowoltaiczną składa się cały komplet narzędzi – najistotniejszymi składnikami są panele fotowoltaiczne umieszczane na dachach czy terenie oraz inwerter, jaki zmienia prąd stały, w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. Aby instalacja była pewna potrzebne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, jakie zabezpieczają ją przed wyładowaniami elektrycznymi oraz przepięciami. Nie mniej istotnym składnikiem zestawu fotowoltaicznego jest system montażowy, do jakiego zostaną przymocowane panele.

Panele fotowoltaiczne mają większą skuteczność w mniejszych temperaturach

Większa produkcja energii dopuszczalna jest oczywiście wówczas kiedy spada temperatura paneli. W czasie wiosenno-letnim słońce oraz duże temperatury będące na zewnątrz powodują, iż panele bardzo się ogrzewają. Identycznie jak większość technik elektronicznych, fotowoltaika funkcjonuje lepiej w małych aniżeli w dużych temperaturach. Możemy wtedy oczekiwać, iż większa skuteczność paneli w miesiącach zimowych może z uznaniem ustabilizować spadki produkcji powiązane z mniejszą ilością światła słonecznego i zalegającym śniegiem.

Magazyn energii – kiedy przydaje się akumulator?

Istotnym składnikiem fotowoltaiki jest magazyn energii. Najczęściej kojarzymy go z akumulatorem, czyli baterią – podobnie działa instalacja słoneczna. Gromadzona tam energia elektryczna może być użytkowana w okresach, kiedy nie ma słońca lub jest go mniej, a my chcemy czerpać energię ze swojej instalacji. Warto podkreślić, że magazynowanie energii przy użyciu akumulatorów jest dość kosztownym procesem, a większość osób decyduje się na połączenie ze siecią energetyczną.